سال 95 ، اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل
منو اصلی
صفحه اصلي > اخبار > متن کامل اخبار 
سه شنبه ١٠ اسفند ١٣٩٥
عنوان

 

اخبار > به گزارش روابط عمومی مرکز بسیج جامعه پزشکی دانشگاه :


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش روابط عمومی مرکز بسیج جامعه پزشکی دانشگاه :

" توانبخشان " در میدان عملیات

 

 

   بسیجیان این روزگار، از پدران خود تفکر بسیجی ، از خود گذشتگی و ایثار را آموختند . آنان فقط میدان مشق خود را به شکل و شیوه دیگری ترسیم می کنند.

   آنان در میدان عملیات ، همچنان از حق زنان ، مردان و کودکان سرزمین خود دفاع می کنند.  اسلحه آنان ، علم و دانش ، و کار و پشتکارشان در ارائه خدمات مورد نیاز است .

   اسلحه ای که انبار چاشنی و خرج آن ، در دل و قلب آنان جای دارد و با پدافند علم و دانش ، تفکر " نمی توانم "  را هدف می گیرند.

   اینجا ، درمانگاه تک تخصصی شهید مدافع حرم " محمدرضا دهقان " (ویژه اطفال) در خیابان قزوین ، یکی از محرومترین مناطق کلان شهر تهران است.

   درمانگاه را جمع توانبخشان و پزشکان بسیج جامعه پزشکی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و دانشگاه علوم پزشکی تهران (مرکز طبی کودکان) ، بمناسبت هفته دولت و با پشتیبانی آموزش و پرورش منطقه 10 ، شهرداری تهران و منطقه ، کمیته امداد امام (ره)، بهزیستی و بنیاد شهید و جانبازان ، برپا کرده اند.

   جمع توانبخشان بسیجی در اینجا ، مشتاقانه خدمات کمیاب و گرانقیمت خود را بدون چشم داشتنی در اختیار مراجعان و نیازمندان ، بویژه کودکان و نوجوانان قرار می دهند.

   آنان در طبقه دوم ساختمان مدرسه مردانی آذری (20 ) منطقه 10 آموزش و پرورش ، جای گرفتند .

   در اینجا، گفتاردرمانان، کاردرمانگران، روانشناسان بالینی، شنوایی شناسان ،و مددکاران اجتماعی مراکز وابسته به دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی مستقر شده اند.

   کودکان و نوجوانانی که همراه  خانواده ها از پله های این ساختمان رفت و آمد می کنند ، نیازمندان به خدمات این گروه بزرگ از توانبخشان هستند .  بخشی از آنان ، این خدمات را می شناسند و جهت مشاوره های تخصصی به این طبقه از درمانگاه مراجعه می کنند ، بخش دیگری نیز از سوی پزشکان اطفال ، متخصصان گوش و حلق و بینی ، متخصصان ارتوپدی ، پزشکان اعصاب کودکان و روانپزشکان که در طبقه اول این ساختمان مستقر می باشند ، به این بخش هدایت شده اند .

   درکلینیک "کاردرمانی " این درمانگاه ، خانم ها  قاسمی و قربانی نژاد از کاردرمانگران مراکز پزشکی – توانبخشی نظام مافی و اسماء وابسته به دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، پاسخگوی مراجعان با مشکلات حرکتی هستند.

   آنان از مراجعان خود گفتند ، که کودک 11 ساله با مشکلات حرکتی در پاها و دختر نوجوان دبیرستانی با قوس کمر و درد در ستون فقرات ، از جمله آنان بودند.

  خانم قاسمی گفت: مشکلات اسکلتی ، حرکتی و ارتوپدی ، محور اصلی فعالیت آنان در این درمانگاه است . که با تشخیص مشکل ، یکی از دو نوع خدمات ( جراحی یا پزشکی و توانبخشی ) به آنان معرفی می شود . برای توصیه ها و دریافت راهنمایی جهت خدمات جراحی یا خدمات پزشکی ، به طبقه اول درمانگاه و پزشکان مربوطه ارجاع می شوند و در صورت نیاز به خدمات توانبخشی ،  به مراکز توانبخشی وابسته به دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی که با تعرفه های دولتی فعالیت می کنند ، راهنمایی خواهند شد.

   وی ، آموزش مراجعان نسبت به روش صحیح نشستن ، راه رفتن ، خوابیدن ، کار کردن و ...  را جزئی از خدمات کاردرمانی  معرفی می کند که به مراجعان ارائه می شود.

   کلینیک " روانشناسی بالینی و مشاوره "  توسط آقایان ابراهیم زاده موسوی و صیفی از بیمارستان رفیده ، اداره می شود . آنان خدماتی را که در ارتباط با پرخاشگری کودکان ، وابستگی های شدید ، اضطراب های کودکان ، چگونگی برخورد با کودکان و نوجوانان ، مشکلات خانوادگی و ... باشد ، ارائه می دهند و در صورت لزوم ، به مراکز و بیمارستانهای تحت پوشش دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ارجاع خواهند داد.

   کلینیک " شنوایی شناسی " توسط خانم غفاری از متخصصان شنوایی سنجی اداره می شود، مراجعان او اکثرا کودکانی هستند که مشکوک به ناشنوایی می باشند . وی با تشخیص میزان اختلال ، مراجعان خود را راهنمایی کرده و به والدین توصیه می کند که پیگیر درمان و توانبخشی کودک خود  در مراکز توانبخشی دولتی باشند.

   کلینیک " گفتاردرمانی " با خانم فتوحی گفتاردرمان بیمارستان رفیده مدیریت می شود. وی در حال ویزیت کودک مبتلا به اوتیسم است که با داشتن 10 سال سن ، کلام ندارد و فقط صوت از او شنیده می شود. درصورتی که  والدین پیگیری این مشکل را در مراکز توانبخشی داشته باشند، تشخیص او بر بهبودی نسبی کودک است.   وی مادر همراه کودک را با دادن آدرس و شماره تلفن ، به مرکز پزشکی – توانبخشی نظام مافی در غرب تهران هدایت می کند.

   خانم " نادره نادرجاه " مسئول امداد و درمان بسیج جامعه پزشکی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در باره چگونگی ارائه خدمات در این درمانگاه که به مدت دو روز دایر است، گفت: در تمام کلینیک های برپا شده ، ویزیت رایگان انجام می شود و با تشخیص مشکل یا اختلال ، و در صورت لزوم ، بیمار به یکی از مراکز تخصصی دولتی ارجاع داده خواهد شد.

   وی افزود: برای آگاهی پزشکان مستقر در طبقه اول این درمانگاه ، از کار توانبخشی و کلینیک های دایر شده در بخش توانبخشی ، دقایقی را به گفت وگو با آنان گذراندیم و بخش های توانبخشی را معرفی کردیم چون بخشی از بیماران پس از مراجعه به پزشکان ، می بایست برای دریافت خدمات توانبخشی و مشاوره های مربوطه ، به بخش های توانبخشی ارجاع داده شوند.

   نادرجاه ادامه داد: غربالگری اعتیاد ، جهت برنامه ریزی و اقدامات پیشگیری و مداخلات مربوطه ، بخشی از خدمات توانبخشی درمانگاه شهید دهقان است که با توجه به وجود مرکز تحقیقات اعتیاد در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و محققان برجسته در این مرکز ، راهکارهای لازم  برای برنامه ریزی و انجام فعالیت های پیشگیری ارائه شود.

   وی اظهارداشت : پیش بینی می شود که روزانه بیش از یک هزار مراجعه داشته باشیم . محور اصلی فعالیت بر روی افراد در سنین نوزادی تا 14 سال است اما دیگر مراجعان بخصوص جوانان  را هم مورد توجه و خدمات رایگان این درمانگاه  قرار می دهیم.

   وی ، علاوه بر ویزیت رایگان ، به ارائه داروی رایگان و انجام خدمات رایگان اکوکاردیوگرافی و نوارقلب  ، بعنوان دیگر خدمات درمانگاه تک تخصصی شهید دهقان اشاره کرد.

   لازم به ذکر است که برپایی درمانگاه تک تخصصی شهید مدافع حرم " محمدرضا دهقان " ، با هماهنگی بسیج جامعه پزشکی تهران بزرگ ، بسیج جامعه پزشکی دانشگاه های علوم بهزیستی و توانبخشی و علوم پزشکی تهران انجام شد.

انتهای پیام /

تهیه و تنظیم خبر: نعیمی پور


١٥:٥٩ - 1395/06/14    /    شماره : ٨٩٨٢    /    تعداد نمایش : ١٩٣آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 8988 | بازدید امروز : 68 | کل بازدید : 123448 | بازدیدکنندگان آنلاين : 11 | زمان بازدید : 0.2340