به سایت مرکز بسیج جامعه پزشکی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی خوش آمدید
منو اصلی
صفحه اصلي > اخبار > متن کامل اخبار 
شنبه ٢٤ آذر ١٣٩٧
اخبار > کارگاه آموزشی " خانواده و سلامت روان " در بیمارستان توانبخشی رفیده برگزار شد
 


  چاپ        ارسال به دوست

کارگاه آموزشی " خانواده و سلامت روان " در بیمارستان توانبخشی رفیده برگزار شد

  کارگاه آموزشی " خانواده و سلامت روان " روز چهارشنبه (پنجم مهرماه) به همت مرکز بسیج جامعه پزشکی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی توسط دکتر " بهمنی " عضو هیات علمی این دانشگاه و با حضور جمعی از کارکنان بیمارستان توانبخشی رفیده در سالن اجتماعات این بیمارستان برگزار شد.

    به گزارش وبدای دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی به نقل از مرکز بسیج جامعه پزشکی دانشگاه ، دکتر " بهمن بهمنی " در این کارگاه که با موضوع " خانواده و سلامت روان " برگزار شد، به پایه و اساس شکل گیری خانواده ، ترسیم شکل درست و منطقی آن و در نهایت ، چگونگی حفظ روابط درست اعضای خانواده برای حفظ سلامت روانی اعضا و خانواده پرداخت.

    بگفته دکتر بهمنی ، خانواده، یک واحد با ویژگی عاطفی است ، روابط عاطفی پیچیده بین اعضا خانواده تا زمانی زنده است که مساله بقا و حفظ چارچوب خانواده ، مساله آنان باشد و برای حل آن ، تلاش کنند.

    وی با اشاره به اینکه خانواده با ازدواج شکل می گیرد، ازدواج از منظر قرآن را تعریف کرد و روند تفکیک و کسب تجربه از ابتدای تولد را با شناخت از خود و رسیدن به من (نام و نام خانوادگی و ... ) و در واقع ، فرآیند رشد (فرآیند تفکیک شدن و تمایز یافتن ) را تشریح کرد.

   وی افزود، پذیرفته شدن فردیت از ابتدای کودکی و در صورت پذیرفته شدن همراه با شروط ، سبب یک سری رفتارهای نادرست در بزرگسالی می شود.

    مدرس این کارگاه آموزشی همچنین روند تشکیل نطفه ، رشد جنین ، تولد نوزاد ، رشد و تربیت تا بزرگسالی و ازدواج و تشکیل خانواده  را  در سه رحم ، ترسیم کرد و "رحم مادر ، رحم خانواده ، رحم ازدواج "، را سه رحم در زندگی هر فرد دانست.

   دکتر بهمنی ، افزود: در ازدواج و تشکیل خانواده ، انتظار پاسخ به نیازها از طرف مقابل در نتیجه بزرگ شدن از لحاظ روانی است که باید انطباق بین خواسته ها و نیازها در شرایط درست باشد وگرنه منجر به تغییر به سمت طلاق می شود.

   بگفته وی ، افراد قبل از ازدواج ، به اینکه با چه کسی ازدوج کند تا بتواند به نیازهایش پاسخ دهد ، فکر می کند و بعد از ازدواج ، به اینکه چگونه به نیازهای طرف مقابل پاسخ دهد ، می اندیشد.

   وی ، توجه به آورده های یک دیگر در ازدواج را در دو بخش " ۱- بروز داشته ها و دیدن آنها توسط خودمان و ۲- پاسخ به نیازهایمان توسط فرد مقابل " خلاصه کرد و " سلامت خانواده را بلحاظ روانی ، در گرو مسئولیت پذیری اعضای آن " دانست.

انتهای پیام /


١٢:٤٩ - چهارشنبه ٥ مهر ١٣٩٦    /    عدد : ١٠٧٢١    /    تعداد نمایش : ٣٩٨آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 31601 | بازدید امروز : 58 | کل بازدید : 204245 | بازدیدکنندگان آنلاين : 1 | زمان بازدید : 0.52