منو اصلی
اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی
صفحه اصلي > اخبار > متن کامل اخبار 
چهارشنبه ٠٦ بهمن ١٤٠٠
 


  چاپ        ارسال به دوست

در آستانه برگزاری همایش « همه گیری کووید 19 و گروه های آسیب پذیر » مطرح شد؛

کودکان دچار اختلالات جسمی – حرکتی، اتیسم و اختلالات نقص توجه، و خانواده هایشان از اقشار آسیب پذیر در پاندمی کرونا هستند

به گزارش بسیج جامعه پزشکی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی؛ دکتر ابراهیم پیشیاره در این باره به خبرنگار وبدای دانشگاه، افزود: هر چند که پاندمی کرونا سبب شده تا همه کودکان و خانواده های آنان به لحاظ تعطیلی مدارس، آموزش از طریق فضای مجازی، محدودیت در استفاده از امکانات عمومی، عدم حضور در جمع های دوستانه و فامیلی، و رعایت پروتکل های بهداشتی، دچار استرس و اضطراب شوند، اما این شرایط بمراتب برای کودکان کم توان و خانواده هایشان، سخت تر و با استرس و اضطراب بیشتر، همراه است.

    وی گفت: چرا که این کودکان گاهی درک درستی از شرایط ندارند و پروتکل های بهداشتی را بدرستی رعایت نمی کنند، و یا به دلیل نیاز به خدمات منظم و مستمر توانبخشی، و عدم دسترسی به این خدمات و امکانات آموزشی خاص، مشکلاتی برای خودشان و خانواده هایشان، ایجاد شده است.

   وی ادامه داد: والدین این کودکان بویژه مادران، برای جلوگیری از انتقال استرس ناشی از شرایط پاندمی به فرزندانشان، تحت فشار بیشتری قرار دارند و بار روانی بیشتری را تحمل می کنند، ضمن آنکه با تعطیلی مراکز توانبخشی، و برای تداوم مسیر درمان، باید با هزینه بیشتر درمانگر را به منزل دعوت کنند، که این موضوع نیز با مشکلاتی همراه است که ضدعفونی محیط منزل قبل از ورود و بعد از خروج درمانگر از منزل، استرس مضاعفی را برای خانواده بویژه مادران ایجاد می کند.

   دکتر پیشیاره همچنین به نقش باورهای دینی و اعتقادهای مذهبی افراد در ایجاد آرامش و مدیریت شرایط سخت اشاره کرد و گفت: سلامت، در پنج حیطه " جسمانی، روانی، هیجانی، کلام و اجتماعی " مورد توجه است و یک فرد برای اینکه بخواهد برایند خوبی داشته باشد، باید پنج عامل را با هم بالانس و متوازن کند و این مشکلی است که در کودکان با نیازهای ویژه، بارز و مشهود است.

   این استاد رشته کاردرمانی در حیطه ی کودکان، افزود: فناوری های نوین و آموزش هایی برای مدیریت زمان و شرایط به خانواده ها، شاید بتواند مشکلات را تا حدودی مرتفع کند و یا کاهش دهد، بطور مثال در مقابل ناآگاهی کودکان اتیسم نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی (استفاده از ماسک و دستکش)، باید ایده پردازان و فناوران حوزه توانبخشی، راهکارهای آن را جستجو کنند و اگر لازم است، برای ساخت ماسک ها و دستکش های مخصوص این کودکان تلاش کنند.

   وی با اشاره به اینکه پاندمی کووید در کشور ما و جهان، سبب رواج آموزش مجازی و جایگزینی آن با آموزش حضوری شده ، اظهار داشت: حداقل 50 درصد بار آموزش مجازی برای کودکان با نیازهای ویژه، به خانواده های آنان منتقل شده است و برای کاهش فشار مضاعف به این خانواده ها، باید آموزش های لازم را برای آنان در نظر گرفت.

   این متخصص حوزه کاردرمانی، ارائه خدمات " توانبخشی از راه دور " و " مشاوره از راه دور " را در شرایط همه گیری کرونا، برای خانواده کودکان کم توان، بسیار راهگشا دانست، و در عین حال افزود: این خدمات هرچند که مورد استقبال خانواده ها قرار گرفته، اما اثرگذاری آن بستگی به امکانات درمانگر و درمان گیرنده دارد و در نهایت، مشکلات مربوط به برقراری ارتباط، و تسلط هر دو طرف به چگونگی استفاده از امکانات، می تواند استرس زا باشد.

    دکتر پیشیاره همچنین اظهار داشت: " سلامت روانی تیم توانبخشی " از اولویت هایی است که باید مورد توجه قرار بگیرد، درصورتی که در شرایط پاندمی کووید، که تعداد مراجعات به مراکز توانبخشی بشدت کاهش یافته و براساس ابلاغ وزارت بهداشت، تعرفه خدمات نباید افزایش یابد و از طرفی موسسات بیمه گر نیز جبران کاهش درآمد را نمی کنند، بار روانی ناشی از این شرایط که به درمانگران وارد می شود، بسیار زیاد خواهد بود.

    وی افزود: هزینه های جانبی مراکز توانبخشی مانند افزایش مالیات، و عدم هماهنگی درآمد با هزینه ها، و نبود حمایت لازم از سوی نظام پزشکی و موسسات بیمه گر، سبب شده تا مراکز و کلینیک های کوچک توانبخشی تعطیل شوند و تعطیلی این کلینیک ها، بر سلامت روان صاحبان  و افراد شاغل در دیگر کلینیک ها و متخصصان این حوزه، تاثیرات سوء دارد.

   این عضو هیات علمی دانشگاه، به برگزاری همایش « همه گیری کووید 19 و گروه های آسیب پذیر » در هفته آینده اشاره کرد و گفت: در کارگاه های آموزشی مربوط به این همایش، تازه های علمی و تخصصی با رویکرد سلامت اجتماعی و روانی ارائه می شود که بخشی از همایش نیز به " اخلاق حرفه ای " اختصاص دارد.

   گفتنی است؛ همایش « همه گیری کووید 19 و گروه های آسیب پذیر »، به همت بسیج جامعه پزشکی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و با همکاری اعضای هیات علمی گروه های مختلف آموزشی این دانشگاه، رصدخانه اجتماعی کووید 19 و انجمن مطالعات کودکان پیش از دبستان ایران، از ساعت 10 الی 17 روز سوم مردادماه امسال برگزار می شود.

   « کرونا و سالمندان، کرونا و کودکان (کودکان کار، دانش آموزان)، کرونا و افراد دارای معلولیت و ناتوانی جسمی و روانی، کرونا و زنان (زنان سرپرست خانوار، زنان باردار)، کرونا و زندانیان »، محورهای این همایش را تشکیل می دهد، ضمن آنکه بخش ویژه همایش نیز به گزارش موارد خاص از همه گیری کووید 19 اختصاص دارد.

   علاقه مندان به شرکت در این همایش می توانند از لینک ادوبی کانکت به آدرس   https://connect.uswr.ac.ir/basij       استفاده کنند.

انتهای پیام/

تهیه و تنظیم خبر: نعیمی پور

 


١٣:١٤ - پنج شنبه ٣١ تير ١٤٠٠    /    عدد : ١٩٨٠٢    /    تعداد نمایش : ١٥٧دانشگاه علوم بهزیستی...مراکز پژوهشی دانشگاهمراکز درمانیگروه های آموزشیتماس با دانشگاه

Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved. دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی